Nákup motorky z druhé ruky: Tipy a kontrolní seznam

Trh s ojetými motorkami je rozsáhlý a někdy značně nepřehledný. A ne každá nabídka splňuje to, co prodávající slibuje. Zde se dozvíte, na co si dát pozor při nákupu z druhé ruky.


Nemusí se vždy jednat o nové vozidlo. Kdo chce ušetřit, měl by se řídit těmito radami:

 1. Vždy pečlivě a v klidu kontroluj. Kupuj pouze tehdy, když jsi skutečně přesvědčen. Bude mnoho dalších příležitostí, pokud by tě předběhl jiný aspirant!

  Zejména u starších motorek je důležité pečlivě prověřit, jakou hodnotu nabídka za dané peníze nabízí a zda tvoje vlastní technické dovednosti postačují k provedení nezbytných oprav – jinak se to rychle prodraží.... Pokud je to možné, ujasni si hned od začátku, co hledáš: „jen něco na jízdu“, „dobrý použitý stav“, „zvláštní výbava“, „perfektní původní stav“, tvoje „přestavba snů“ nebo „základ“ pro vlastní projekt přestavby nebo restaurování.
   
 2. V každém případě se zamysli nad tím, které opravy jsou pro předmět koupě zásadní a jak vysoké budou náklady na požadované změny.

  Motorka, která je opticky i technicky jen „taková“, určitě není dobrý základ pro „přestavbu snů“. Zde by měla nalákat buď opravdu přesvědčivá technika nebo opravdu žádoucí vzhled – nebo by mělo být od začátku jasné, že je nabídka vysloveně výhodná a kompletní přestavba se tedy může „vyplatit“. Tady si ale dávej obzvlášť pozor... téměř každá novostavba vyjde dráž, než se původně plánovalo – a často by člověk i přes velký cenový rozdíl vyšel finančně lépe s koupí "hotového projektu"...
   
 3. I když hledáš pouze díly pro projekt, je vždy výhodou, když si před nákupem můžeš udělat zkušební jízdu. Ne všechny závady lze ve stojanu najít (např. špatná zasekávající se manuální převodovka, zdeformované brzdové kotouče s plovoucím zavěšením, rám, který má z neznámého důvodu tendenci kmitat ve vysokých otáčkách atd.).
   
 4. Kromě toho si zde vždy zkontroluj, zda je doklad o vlastnictví v souladu se zákonem, zda jsou čísla rámu nebo motoru pravá, zda byly provedeny na podvozku svářečské práce, které nejsou zapsány nebo nebyly schváleny inspektorem, zda mají díly přestavby odborný posudek nebo pro ně může být alespoň uděleno pro individuální schválení TÜV atd. atd...
   
 5. Bez ohledu na typ vozidla: Před prohlídkou si přesně připrav svá základní očekávání a nejlépe si s sebou vezmi znalý doprovod – dva páry očí vždy vidí víc!
   
 6. Tržní ceny modelů do 10 let najdeš v aktuálním vydání „Seznamu dvoukolek Schwacke“. Starší motorky jsou považovány za sběratelský kousek – zde je třeba prozkoumat obvyklou cenovou hladinu i v příslušných časopisech. Náš Kontrolní seznam ti přitom pomůže odhalit závady na nabízeném vozidle a písemně je zaznamenat. Může sloužit jako základ pro konečnou kalkulaci nákladů.
   
 7. I když jsou soukromě nabízené motorky většinou k dostání nejlevněji – zvlášť ne příliš technicky zkušení zájemci by se měli alternativně podívat na nabídky prodejců. Ani zde se slepá důvěra nedoporučuje – pokud ale prodejce dá na ojeté vozidlo záruku, jsou pozdější nepříjemná „překvapení“ alespoň částečně vyloučena.
   
 8. Samozřejmě i zde platí:
  Vždy udělej rozsáhlou zkušební jízdu!
Nákup ojeté motorky – kontrolní seznam

Zde si můžeš stáhnout obsáhlý kontrolní seznam a vzor kupní smlouvy. Kontrolní seznam ti přitom pomůže odhalit závady na nabízeném vozidle a písemně je zaznamenat. Může sloužit jako základ pro konečnou kalkulaci nákladů:


iconKontrolní seznam pro nákup ojeté motorkyiconKupní smlouva
Registrace vozidla – doklady

Registrace vozidla: Registrace nebo přehlášení motorky

Registruješ poprvé svou vlastní motorku? Žádné čarodějnictví! Vše potřebné k registraci vozidla a další praktické rady najdeš zde.

Zjistit víc
Tipy mechaniků Louis – tipy pro generální prohlídku

Tipy pro generální prohlídku

Každé dva roky musí motorka projít generální prohlídkou. V tipech mechaniků „TÜV" Louis ukazuje, jak se vyhnout problémům při nástavbě a přestavbě motorek a které paragrafy předpisů pro provoz na pozemních komunikacích jsou důležité pro které montážní díly.

SearchWishlistUser AccountCartArrow LeftArrow RightArrow Right ThinIcon HomeIcon HomeMenuArrowCaret DownCloseResetVISAmatercardpaypalDHLHermesCheckCheck-additionalStarAdd to Shopping Cartchevron-leftchevron-rightSpinnerHeartSyncGiftchevron-upKlarnaGridListFiltersFileImagePdfWordTextExcelPowerpointArchiveCsvAudioVideoCalendar