Chrániče: Deformační zóna pro motorkáře

Chrániče
Infografika – Chrániče

Chrániče jsou jediné deformační zóny, které nás motorkáře mohou ochránit v případě nehody.

Žádný závodní jezdec by nevyšel na trať bez chráničů. To by mělo obzvlášť platit především pro nováčky na motorkách. Proto se při řidičské zkoušce očekává alespoň základní výbava chráničů: 

  1. Bunda musí mít chrániče na ramenou a loketních kloubech, kalhoty alespoň na kolenou. Chrániče se také velmi doporučují pro kyčle a lze je dovybavit do mnoha kalhot.
  2. Chránič páteře je také nutný pro praktickou zkoušku. Ten je buď v kapse v podšívce bundy nebo se nosí samostatně pod bundou.
  3. Zasunovací chrániče jsou mimořádně cenově výhodné a pohodlně se používají, ale jsou výrazně kratší než páteř, kterou mají chránit.
  4. Samostatné chrániče páteře mají výrazně delší střih a nabízí ochranu od krku až po kostrč. Kromě toho hůř sklouznou v případě pádu.

Důležité: Jako chrániče může být označeno pouze přídavné polstrování, které bylo testováno a schváleno podle normy EN 1621-1 (pro chrániče kloubů) nebo EN 1621-2 (pro chrániče páteře).

Alternativa k integrovaným chráničům:  Ochranná košile k samostatnému nošení pod bundou.

Zákonodárce do značné míry nechává na nás motorkářích, jak se ochráníme před zimou, mokrem a případnými následky nehod. Ovšem paragraf 21a StVO (německých pravidel silničního provozu) stanoví, že „během jízdy musíme nosit vhodnou ochrannou helmu“. 

Trochu jiná je situace při praktické části zkoušky na řidičský průkaz. Zde platí to, co je uvedeno v příloze 7 vyhlášky o řidičských průkazech (FeV): „Ke zkouškám ve třídách A, A1, A2 a AM musí mít uchazeč vhodné ochranné oblečení na motorku, které se skládá z vhodné motorkářské helmy, motorkářských rukavic, přiléhavé motorkářské bundy, chrániče páteře (pokud není součástí motorkářské bundy), motorkářských kalhot a motorkářských holínek s dostatečnou ochranou kotníků.“

SearchWishlistUser AccountCartArrow LeftArrow RightArrow Right ThinIcon HomeIcon HomeMenuArrowCaret DownCloseResetVISAmatercardpaypalDHLHermesCheckCheck-additionalStarAdd to Shopping Cartchevron-leftchevron-rightSpinnerHeartSyncGiftchevron-upKlarnaGridListFiltersFileImagePdfWordTextExcelPowerpointArchiveCsvAudioVideoCalendar