Poradenství ohledně koupě: Bunda a kalhoty

Oblečení pro motorkáře: Textil nebo kůže? Komfort versus bezpečí? Jednodílná nebo dvoudílná kombinéza? Všechno, co musí začátečníci vědět.

Bunda a kalhoty

Bunda a kalhoty

Takové motorkářské oblečení má těžkou práci. Musí chránit svého nositele nejen před následky nedobrovolného kontaktu se zemí. Mnohem častěji musí zadržovat vlhkost a nečistoty, udržovat nositele v teple a potom zase vpouštět na tělo dostatek čerstvého vzduchu. Přes to všechno se nesmí třepetat, nesmí svírat a také by mělo dobře vypadat. Není divu, že neexistuje motorkářské oblečení, které by optimálně splňovalo všechny tyto požadavky.

Textilní bunda

Textil

Vodotěsná klimatická membrána, odnímatelná termopodšívka, velmi prostorné kapsy – typické pro textilní kombinézu. 

Kožená bunda

Kůže

Sportovní a přiléhavý střih, možnost slideru na koleno, strečové vsadky – typická kožená kombinéza.

Kožená kombinéza: Jednodílná nebo dvoudílná?

Jednodílná kombinéza je nutností pro začínající závodní jezdce. V každodenním životě je dvoudílná kombi pohodlnější na oblékání a téměř stejně bezpečná.

Každý motorkář se proto musí rozhodnout, které vlastnosti bundy a kalhot jsou pro něj obzvlášť důležité:

Maximální bezpečnost při pádu?

To je především otázka materiálu. Kůže je – při srovnatelných cenách – stále odolnější proti roztržení a oděru než textilní materiál. Kdo rád jezdí sportovně, možná chce dokonce trénovat na závodní dráze, ten by měl sáhnout po kožené kombinéze. Kožené oblečení má navíc většinou přiléhavý střih, což zajišťuje, že chrániče v případě pádu ani nemohou sklouznout. Při prvním zkoušení je to často nepříjemné. Žádný strach! Kůže se časem roztáhne a přizpůsobí se svému nositeli.

Nejlepší každodenní komfort?

Kdo jezdí na motorce každý den do práce nebo dělá dlouhé túry o dovolené, ten se jen stěží vyhne textilní kombinéze. Nejdůležitější věcí je zde ochrana před zimou a vlhkem, možnost uložit si věci do oblečení. Textilní oblečení je obvykle střiženo tak pohodlně, že pod ním můžeš nosit vliesový svetr – dobrý do chladných dnů. Klimatické membrány obvykle udržují dešťovou vodu venku. Větrací systémy zajišťují komfortní podmínky i v horkých dnech.

Upozornění:
Ať už textil nebo kůže, bunda a kalhoty by měly být vždy spojeny zipem. Čím stabilnější, tím lepší. Zejména sportovně založení motorkáři by měli dbát na to, aby zip vedl po celém obvodu těla.

Spojovací zip

Ne všechny textilní a pouze některé kožené kombinézy jsou nepromokavé. V těchto případech je vhodné dokoupit oblečení do deště.

Oblečení do deště

Kombinézy do deště

existují jednodílné a dvoudílné. Především je důležité, aby oblečení do deště sedělo přes běžné motorkářské oblečení, čistě přiléhalo kolem krku a neomezovalo volnost pohybu na motorce.

Tip ke zkoušení: Motorkářské oblečení musí na motorce sedět. Proto stojí na každé pobočce Louis alespoň jedna motorka na vyzkoušení.


Zákonodárce do značné míry nechává na nás motorkářích, jak se ochráníme před zimou, mokrem a případnými následky nehod. Ovšem paragraf 21a StVO (německých pravidel silničního provozu) stanoví, že „během jízdy musíme nosit vhodnou ochrannou helmu“.

Trochu jiná je situace při praktické části zkoušky na řidičský průkaz. Zde platí to, co je uvedeno v příloze 7 vyhlášky o řidičských průkazech (FeV): „Ke zkouškám ve třídách A, A1, A2 a AM musí mít uchazeč vhodné ochranné oblečení na motorku, které se skládá z vhodné motorkářské helmy, motorkářských rukavic, přiléhavé motorkářské bundy, chrániče páteře (pokud není součástí motorkářské bundy), motorkářských kalhot a motorkářských holínek s dostatečnou ochranou kotníků.“

SearchWishlistUser AccountCartArrow LeftArrow RightArrow Right ThinIcon HomeIcon HomeMenuArrowCaret DownCloseResetVISAmatercardpaypalDHLHermesCheckCheck-additionalStarAdd to Shopping Cartchevron-leftchevron-rightSpinnerHeartSyncGiftchevron-upKlarnaGridListFiltersFileImagePdfWordTextExcelPowerpointArchiveCsvAudioVideoCalendar