Motorky pro začátečníky: Který stroj je ten správný?

Neexistuje ideální motocykl pro začátečníky. Na to jsou potřeby každého jednotlivce příliš odlišné.

Perfektní motorka pro začátečníky

Jsou ale vlastnosti, díky kterým je motorka vhodná pro začátečníky – viz seznam. Podle těchto vlastností by ses měl orientovat při výběru své první motorky. Motorka je zkrátka vhodná pro začátečníky především tehdy, když se na ní snadno jezdí a poskytuje jistotu, když její ovládání vyžaduje co nejméně práce a zbytečně neodvádí pozornost jezdce od silnice a provozu.

Díky tomu je motorka vhodná pro začátečníky:

  • Nízká výška sedáku pro bezpečné postavení.
  • Vzpřímená poloha sedu pro uvolněnou jízdu a dobrý přehled.
  • Praktické, neutrální chování řízení pro rychlé vyhýbací manévry a bezpečnou polohu v zatáčkách.
  • Správně umístěná zpětná zrcátka pro dobrý výhled dozadu.
  • Velký úhel natočení kola pro bezpečné manévrování.
  • Snadno nastavitelné brzdy s ABS pro všechny případy.
  • Rovnoměrný výkon a plynulé změny zatížení pro dobrou kontrolu nad vozidlem.
  • Nízká hmotnost pro snadnou manipulaci.
Motorkáři a krajina

Jaký typ motorky pro koho? Téměř každý začínající jezdec má v hlavě určitý obraz: o sobě, o stroji, který chce řídit.

Než však vydáš velké peníze za svůj vysněný stroj, měl by ses  sám sebe zeptat, zda to, co si přeješ, je v reálném světě zábava. Pro hrubou orientaci uvádíme nejdůležitější typy motorek s jejich podstatnými vlastnostmi.

Naked Bike / Allrounder

Naked Bike / Allrounder

Čistá motorka, od klasiky po high-tech. Téměř všechny stroje v autoškolách jsou tohoto typu – z dobrého důvodu. Výhody: Vhodné pro každodenní použití, mírná výška sedu, většinou mírná hmotnost, pohodlná poloha sedu s dobrým přehledem, dobrá ovladatelnost. Nevýhoda: Téměř bez větrolamu.


Supersportovec

Supersportovec

Nejrychlejší na závodní dráze. V každodenním životě je tolik sportovnosti někdy problém. Výhody: vysoká stabilita, přesné ovládání, nízká hmotnost, super aerodynamika. Nevýhody: poměrně vysoký sedák, namáhavá poloha sedu s malým přehledem, pro spolujezdce stěží vhodná, v městském provozu a na úzkých horských silnicích málo ovladatelná, někdy obtížně ovladatelná charakteristika motoru.


Touringová motorka

Touringová motorka

Pohodlná jízda na dlouhé vzdálenosti. Pro všechny, kteří chtějí rychle na Sicílii. Výhody: velmi pohodlná poloha sedu, velmi dobrý větrolam, velmi vhodná pro spolujezdce a na dlouhé trasy. Nevýhody: obvykle velmi vysoká hmotnost, poměrně malátná manipulace, výška sedu + šířka = nic pro lidi s krátkýma nohama.


Chopper / cruiser

Chopper / cruiser

Motorka na americký způsob, není rychlá, ale v pohodě. Heavy metal pro klidné povahy. Výhody: nízká výška sedu, dobrý přehled, pohodový zážitek z jízdy. Nevýhody: pasivní poloha sedu, malá kontrola nad vozidlem, obvykle velmi vysoká hmotnost, pomalé ovládání, často průměrné brzdy, malý sklon v zatáčkách, bez větrolamu.


Enduro / supermoto

Enduro / supermoto

Maximálně zábavný stroj pro off-road nebo na silnici. Ideální pro začátečníky, kteří se obejdou bez cestovního pohodlí. Výhody: velmi aktivní, vzpřímená poloha sedu, nejlepší kontrola nad vozidlem, velmi šikovná, velmi lehká, méně citlivá na pády. Nevýhody: vysoký, úzký sedák, nepříliš vhodná pro spolujezdce, nepříliš vhodná na dlouhé trasy, jednoválcové motory, na které je potřeba si zvyknout, bez větrolamu.


Cestovní enduro / crossover

Cestovní enduro / crossover

SUV na dvou kolech. Všestranná s enormně širokým využitím od šotolinových cest až po dálnice. Výhody: aktivní a pohodlná poloha sedu, velmi dobrý přehled, vhodná pro spolujezdce a dlouhé trasy, nejlepší komfort odpružení, dobrá ovladatelnost. Nevýhody: často vysoká výška sedu, vysoko položené těžiště, někdy vysoká hmotnost.

SearchWishlistUser AccountCartArrow LeftArrow RightArrow Right ThinIcon HomeIcon HomeMenuArrowCaret DownCloseResetVISAmatercardpaypalDHLHermesCheckCheck-additionalStarAdd to Shopping Cartchevron-leftchevron-rightSpinnerHeartSyncGiftchevron-upKlarnaGridListFiltersFileImagePdfWordTextExcelPowerpointArchiveCsvAudioVideoCalendar